źródła energii turbiny wiatrowe magazynowanie energii paliwa energetyczne bloki energetyczne transformatory produkcja i zużycie energii akumulacja energii elektrycznej rynek energii źródła odnawialne zmniejszenie emisji CO2 nadkrytyczne bloki węglowe analiza LCA rewitalizacja bloków 200MW energetyka wiatrowa względna oszczędność energii regulacje unijne
AKTUALNOŚCI
Christian Friis Bach, sekretarz wykonawczy i podsekretarz generalny Komisji Gospodarczej ONZ (UNECE), uważa, że wdrażanie technologii CCS (wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla) na świecie jest konieczne do skutecznej walki z globalnym ociepleniem.
Ekspert z UNECE wskazuje, że aby utrzymać wzrost średniej temperatury powietrza na poziomie bezpiecznym dla klimatu, czyli maks. 2 stopni Celsjusza do 2100 r. w porównaniu z okresem przedindustrialnym, konieczne jest jednoczesne inwestowanie w odnawialne źródła energii, poprawę efektywności energetycznej oraz rozwój technologii i zwiększanie liczby instalacji wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS).
Jeszcze parę lat temu Christian Friis Bach był sceptycznie nastawiony do pomysłu sekwestracji CO2 pochodzącego z procesu spalania paliw kopalnych. Jednak kontynuacja wydobycia konwencjonalnych surowców energetycznych i ich wykorzystanie wydają się obecnie nieuniknione, szczególnie w kontekście spadających cen ropy i dużych złóż gazu i węgla. Dlatego, poza rozwojem OZE i zwiększaniem efektywności energetycznej, konieczne jest jeszcze zmniejszanie ilości gazów cieplarnianych uwalnianych podczas procesu produkcji energii w konwencjonalnych elektrowniach.
Technologia CCS jest już dostępna na świecie. Obecnie jest to rozwiązanie bardzo drogie, ale zdaniem sekretarza wykonawczego UNECE, zlekceważenie problemu globalnego ocieplenia przyniesie o wiele droższe konsekwencje. Z raportu Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC) wynika, że bez technologii CCS koszty łagodzenia skutków globalnego ocieplenia będą o 138% wyższe niż w przypadku usuwania CO ze spalin konwencjonalnych elektrowni.
Źródło: euractiv.com, za consus.eu
« powrót do listy aktualności