źródła energii turbiny wiatrowe magazynowanie energii paliwa energetyczne bloki energetyczne transformatory produkcja i zużycie energii akumulacja energii elektrycznej rynek energii źródła odnawialne zmniejszenie emisji CO2 nadkrytyczne bloki węglowe analiza LCA rewitalizacja bloków 200MW energetyka wiatrowa względna oszczędność energii regulacje unijne
AKTUALNOŚCI
TAURON Ciepło realizuje inwestycję o wartości około 55 milionów złotych w Zakładzie Wytwarzania Katowice. Buduje tam trzy kotły olejowo-gazowe o mocy sumarycznej około 114 MWt. Inwestycja, która zostanie przekazana do eksploatacji z końcem 2015 roku, ma zapewnić klientom spółki bezpieczeństwo energetyczne i wysokiej jakości dostawy ciepła.
Celem realizacji inwestycji jest dostosowanie zdolności wytwórczej ZW Katowice do wielkości mocy zamówionej w tym źródle, z jednoczesnym zastosowaniem najlepszych praktyk w zakresie wytwarzania ciepła i ochrony środowiska. W efekcie realizacji inwestycji powstaną trzy kotły gazowo-olejowe, zbiorniki oleju opałowego, gospodarka olejowa, przyłącze gazu i niezbędna infrastruktura.
W pierwszym kwartale br. zakończono prace fundamentowe w obszarze gospodarki gazowej, olejowej wraz ze zbiornikami magazynowymi i stacją rozładunkową oleju, hali kotłowni i komina.
- Aktualnie trwają prace związane z montażem hali kotłowni oraz prace fundamentowe estakad oleju i gazu. Najważniejsze zadania związane z realizacją tej inwestycji dopiero przed nami. Jeszcze w maju planujemy rozpoczęcie montażu zbiorników magazynowych oleju, na czerwiec zaplanowane są dostawy poszczególnych komponentów kotłów na budowę – mówi Sebastian Czarnik, kierownik projektu w TAURON Ciepło.
Zakład Wytwarzania Katowice jest podstawowym źródłem energii cieplnej dla Katowic, Siemianowic Śląskich, Sosnowca i Czeladzi. Produkcja energii elektrycznej i ciepła w bloku w katowickiej elektrociepłowni odbywa się w procesie wysokosprawnej kogeneracji – czyli produkcji energii elektrycznej oraz ciepła w skojarzeniu.
W skład instalacji energetycznego spalania paliw w ZW Katowice wchodzą obecnie trzy kotły: kocioł fluidalny– opalany węglem kamiennym i mułem węglowym wraz z możliwością współspalania biomasy o mocy cieplnej wprowadzanej w paliwie 378 MWt, oraz dwa kotły wodne – opalane węglem kamiennym, każdy o mocy cieplnej wprowadzanej w paliwie 158,8 MWt.
Budowane trzy nowe olejowo- gazowe kotły szczytowe, o łącznej mocy cieplnej około 114 MWt, zastąpią podlegające derogacji kotły wodne. Z końcem roku 2015 przewidziane jest podpisanie protokołu przejęcia całej inwestycji do eksploatacji.
źródło: Tauron S.A.
« powrót do listy aktualności